W centrum kongresowo – eventowym „in1place” na stołecznej Woli otwarto wystawę zdjęć pt. „Warszawa w jednym miejscu w obiektywie Janusza Czarneckiego”. To jemu zawdzięczamy m.in. zdjęcia polskich samochodów publikowane w folderach rozprowadzanych za granicą.

Urodzony w 1928 r. Janusz Czarnecki do wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkał z rodzicami na Woli. Był członkiem Szarych Szeregów oraz uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Fotografował od 1953 r., był uczniem, współpracownikiem i przyjacielem Edwarda Hartwiga w przedsiębiorstwie „Fotografika Teatralna”. W latach 1956-1998 był pracownikiem warszawskiego Przedsiębiorstwa Reklamy i Wydawnictw Handlu Zagranicznego „Agpol”. Był autorem i współautorem wielu folderów, kalendarzy, katalogów, plakatów, ulotek. Współpracował z licznymi czasopismami i wydawnictwami. Janusz Czarnecki był też autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych, uczestniczył m.in. w „World Press Photo”. Brał aktywny udział w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych, organizowanych pod patronatem FIAP, zdobywając wiele nagród. Zmarł 18 września 2011 r.

Ta niezwykła wystawa prezentuje zdjęcia artysty uwieczniające Warszawę z lat 60-tych. Znane nam zaułki miasta pokazują piękno stolicy odbudowanej po II wojnie światowej, bo Janusz Czarnecki nie chciał fotografować zniszczonej Warszawy. – Janusz mówił, że miał szczęście w życiu, że jeśli miałby mieć drugie życie to chciałby, aby było dokładnie takie samo. Zachował ogromną pogodę ducha mimo, że przeżył wojnę, był uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Pamiętał Warszawę przedwojenną, a potem widział ten ogrom zniszczeń po wojnie. Dlatego robił zdjęcia stolicy już po odbudowie – mówił podczas otwarcia wystawy Tomasz Schmid, przyjaciel artysty i jednocześnie kurator wystawy. Nie wszyscy wiedzą, że najsłynniejsza książka kucharska PRL-u „Kuchnia polska” – skarb naszych babć i mam – składała się m.in. z fotografii Janusza Czarneckiego. – Robił bardzo wiele zdjęć  reklamowych na potrzeby wydawnictw handlu zagranicznego tak, jak zaprezentowane na wystawie zdjęcia samochodów „ Warszawa”, czy ‘Syrena”– dodał Tomasz Schmid.

Wystawę można oglądać do 5 kwietnia w in1place, Warszawa, ul. Szarych Szeregów 11. Wstęp wolny.