Legendarna Syrena Sport czy jedyny na świecie motocykl Choińskiego – to tylko niektóre spośród blisko czterdziestu modeli samochodów i motocykli zaprezentowanych w Sali Ratuszowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wystawa czasowa Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie ruszyła 1 lipca i potrwa do 25 września.

To prawdziwa gratka, nie tylko dla fanów motoryzacji. Wystawa to – w swej warstwie narracyjnej – przekrojowa opowieść o historii motoryzacji w Polsce. Historii, która zaczyna się wraz z pojawieniem się pierwszych samochodów i motocykli na ziemiach polskich – jak wspomniany już wcześniej francuski DeDionBouton, poprzez odważne i niepowtarzalne polskie konstrukcje – jak motocykl Choińskiego, czy CWST1 – pierwszy polski samochód osobowy produkowany seryjnie po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Entuzjazm wśród odwiedzających wystawę gości wzbudzi zapewne również piękna SyrenaSport – ucieleśniająca niespełnione marzenie Polaków o wielkiej motoryzacji. Podobnie, jak FordT – samochód legenda: 19 lat produkcji, 15 milionów sprzedanych egzemplarzy! Pojazd, który zmotoryzował Stany Zjednoczone, a w latach 1920-1925 był montowany w Polsce.

Podziwiać będzie można również brytyjskiego Humbera z początku XX w. – który bardziej przypomina elegancką bryczkę z silnikiem, niż samochód. Na wystawie obecne będą także bardziej współczesne choć historyczne już polskie modele samochodów: Smyk, Mikrus, Meduza, Beskid, WarszawaM20, nie wspominając o kultowym Fiat125p, PolonezAnalog czy Syrena100. Towarzyszyć im będą okazałe modele motocykli w wersji z koszem – jak brytyjski Ariel czy JunakM10 i bez kosza – jak polski Ryś, SHLGazela czy kultowa Osa.

Na wystawie znajdzie również się miejsce na humor i dobry żart – wszak o motoryzacji nie trzeba opowiadać wyłącznie na poważnie. Zaprezentowany na wystawie model BuggyQuadFiat126p – będący indywidualną przeróbką popularnego „malucha”, strażacki Żuk o dumnej nazwie Ramzes w wersji eksportowej do Egiptu, czy poczciwy Fiat126p – którego odwiedzający będą mogli własnoręcznie zapakować na słynne niegdyś „wczasy w Bułgarii” – z pewnością wywoła niejeden uśmiech na twarzy wizytujących wystawę gości. Atrakcją dla dzieci będzie niewątpliwie możliwość zrobienia sobie zdjęcia na wojskowym motocyklu K750 – popularnie zwanego „Kaśką”, czy uruchomienia wielkiego 4-suwowego wysokoprężnego silnika Mercedesa.

Łącznie na wystawie zaprezentowanych zostanie blisko 40 samochodów i motocykli. Ekspozycji towarzyszyć będą oprowadzenia kuratorskie. Wszystkie opisy zgromadzonych eksponatów dostępne będą w wersji polskiej i angielskiej. Organizatorem tego motoryzacyjnego wydarzenia jest Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie, z którego pochodzi znakomita większość zbiorów; pozostałe eksponaty pozyskane zostały na potrzeby wystawy od prywatnych kolekcjonerów. Ekspozycję można oglądać 7 dni w tygodniu, w godzinach 9-20 w Sali Ratuszowej Pałacu Kultury i Nauki.