To przekręcenie przez matkę Kasi Solskiej, głównej bohaterki filmu „Kogel-mogel”, nazwy niemieckiego auta jest potwierdzeniem, że w dobie PRL nawet dla Polaków nie znających się na motoryzacji Volkswagen był wyznacznikiem prestiżu. Twórcy komedii doskonale zdawali sobie z tego sprawę. Dlatego w latach 70. i 80. często „angażowali” do swoich produkcji garbusy i golfy.    

Rafał Skórski  

Samochód marki Volkswagen w Polsce Ludowej stanowił synonim sukcesu, „znamię luksusu” jak określała podstawowe dobra w tamtym okresie skarbówka oraz przedmiot pożądania świadczący o wysokim statusie majątkowym właściciela.  Dlatego w filmach z lat 70. i 80. ubiegłego wieku auta rodem z Wolfsburga zarezerwowane były dla bohaterów, którym w życiu się powiodło. Jednym z nich jest grany w komedii „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?” przez Krzysztofa Kowalewskiego dyrektor „Pol-Pimu” Tadeusz Krzakoski. Obraz w reżyserii Stanisława Barei ukazujący absurdy życia w PRL w epoce Gierka jest także kpiną z ignorancji ludzi zajmujących wówczas wysokie stanowiska. Prywatnym samochodem Krzakoskiego jest pomarańczowy Volkswagen Typ 1 zwany popularnie Garbusem. W czasach, gdy na polskich drogach dominowały syreny i warszawy, a szczytem marzeń był duży albo chociaż mały fiat, taki zachodnioniemiecki pojazd stanowił oczko w głowie jego posiadacza. – Jak pewien krakowski aktor potrącił staruszkę swoim wziętym na spłaty Volkswagenem, to najpierw patrzył, czy mu odbiła lakier, a dopiero potem czy ona żyje – wspominał w książce Aleksandry Szarłat pt. „Celebryci z tamtych lat” aktor Jan Nowicki. I być może to właśnie to zdarzenie stanowiło inspirację dla Stanisława Barei w scenie, w której Krzakoski po potrąceniu na pasach przechodnia wyskakuje z auta, żeby obejrzeć karoserię. Jest to o tyle prawdopodobne, że w środowisku filmowców tego typu anegdoty krążyły z ust do ust, a sam reżyser lubił wykorzystywać historie z życia wzięte. Koronnym na to dowodem jest scenariusz innej jego komedii „Poszukiwany, poszukiwana” oparty na pamiętniku dziewczyny, która po skończeniu studiów pracowała jako pomoc domowa. Takiego pomarańczowego garbusa widać także w jednej ze scen z innego kultowego polskiego filmu „Kogel-mogel”. W „głównej roli” zastąpił go tam jednak inny model Volkswagena.  

Golf był poza zasięgiem większości Polaków

„To jest bardzo elegancki kawaler. Sama widziałaś. Na kulturze się zna. No i ma ten.. horyzont.” „Zenuś, ten samochód to się holzwagen nazywa”. „On ma i horyzont i holzwagen i jeszcze motor emzetę ma”. W taki sposób rodzice głównej bohaterki tej komedii Romana Załuskiego zachwalali kandydata, którego wybrali córce na męża. Kasia Solska – grana przez Grażynę Błęcką-Kolską – ostatecznie wybrała jednak innego właściciela „holzwagena”, a mianowicie Pawła Zawadę. W tej roli wystąpił nieodżałowany Dariusz Siatkowski. Aktor udziałem w obu częściach produkcji „Kogel-mogel” zapisał się złotymi zgłoskami w annałach polskiej kinematografii. Widzowie zapamiętali go jednak nie tylko jako ukochanego wspomnianej Kasi Solskiej, ale też właśnie jako posiadacza zielonego, pięciodrzwiowego Volkswagena Golfa. W latach 80. kiedy kręcone były oba filmy takie auto było poza zasięgiem większości Polaków. Filmowy Paweł Zawada mógł sobie na nie pozwolić dzięki własnemu, nowoczesnemu gospodarstwu rolnemu. 

Czerwony kolor podkreślał atrakcyjność samochodu

Reżyser Roman Załuski doskonale zdawał sobie sprawę jakie inklinacje miał golf w latach osiemdziesiątych w Polsce. Dlatego główny bohater innej jego komedii z tego okresu „Och Karol” również zasiadał za kierownicą tego modelu. Karol Górski, z zawodu architekt, a prywatnie niepoprawny kobieciarz po Warszawie jeździł jednak nie zielonym lecz czerwonym Volkswagenem. – W filmie grały na zmianę dwa golfy, z czego jeden z silnikiem diesla. Ich kolor był nieprzypadkowy, miał bowiem dodatkowo podkreślać atrakcyjność samochodu tytułowego bohatera. Ja prywatnie wówczas jeździłem fiatem 126p, którego także można zobaczyć w „Och Karol”. Poruszała się nim ładna dziewczyna w scenie, w której na rondzie zatrzymuje ją milicjant – mówi Jan Piechociński, aktor grający Karola Górskiego, którego obecnie można oglądać w serialu „Klan”. Oba golfy na na potrzeby komedii „Och Karol” zostały wypożyczone od prywatnych właścicieli. Odtwórca głównej roli nie miał żadnych problemów, żeby przesiąść się z malucha do golfa, bo jak wspomina ten konkretny model Volkswagena miał bardzo prostą konstrukcję. – Raz mnie jednak zaskoczył. Miało to miejsce w trakcie kręcenia sceny, w której kłóciłem się z grającym rolę Romana Dolnego Zdzisławem Wardejnem. Auto było wiezione na lawecie, a ja miałem tylko zamarkować ostre hamowanie. Wcisnąłem pedał, ale pojechaliśmy do przodu jeszcze niemal metr. Zachowaliśmy jednak ze Zdzisiem kamienne twarze i dograliśmy scenę do końca. I w takiej wersji trafiła też do filmu – wspomina Jan Piechociński. 

I na zakup, i na renowację

Dziś Volkswagen Golf pierwszej generacji to poszukiwany przez fanów marki klasyk. Ceny doskonale zachowanych egzemplarzy z niskim przebiegiem zaczynają się od 25 tys. zł. Marzenie o jego posiadaniu da się też spełnić kupując tańsze auto wymagające odświeżenia. W sfinansowaniu tegoż ostatniego pomocna może z kolei okazać się dedykowana fanom zabytkowych samochodów oferta Volkswagen Bank, który jest częścią Volkswagen Financial Services. Szczegóły finansowania prezentujemy poniżej w tabelkach. VW Bank stworzył także miejsce, w którym wszyscy pasjonaci zabytkowych samochodów mogą wymieniać się fachową wiedzą na temat klasycznej motoryzacji bądź pochwalić się osiągnięciami z renowacji swojego auta. By to zrobić wystarczy odwiedzić fanpage Car Square by VW Bank na facebook’u. 

Symulacja kredytu gotówkowego Volkswagen Bank, który możesz wykorzystać na zakup bądź renowację wymarzonego klasyka lub na inne potrzeby związane z Twoim hobby. Szczegóły dostępne na www.vwbank.pl/gotowka

Kredyt Gotówkowy Volkswagen Bank

Maksymalna kwota kredytu: 50000zł

Maksymalny okres kredytowania: 84 miesiące

 

Przykładowe wyliczenia kredytu gotówkowego:

Całkowita kwota kredytu 20 000,00 PLN
Czas trwania kredytu (mies.) 48 72
Rata miesięczna 495,21 PLN 353,19 PLN
Oprocentowanie 7,20% 7,20%
Prowizja (3 %) 600,00 PLN 600,00
Całkowity koszt kredytu 3 775,90 PLN 5 436,58 PLN
RRSO* 9,10% 8,58%

 

Całkowita kwota kredytu 30 000,00 PLN
Czas trwania kredytu (mies.) 48 72
Rata miesięczna 739,80 PLN 526,67 PLN
Oprocentowanie 6,99% 6,99%
Prowizja (3 %) 900,00 PLN 900,00 PLN
Całkowity koszt kredytu 5 518,86 PLN 7 929,65 PLN
RRSO* 8,87% 8,35%

 

Całkowita kwota kredytu 40 000,00 PLN
Czas trwania kredytu (mies.) 48 72
Rata miesięczna 986,39 PLN 702,22 PLN
Oprocentowanie 6,99% 6,99%
Prowizja (3 %) 1 200,00 PLN 1 200,00 PLN
Całkowity koszt kredytu 7 358,55 PLN 10 572,98 PLN
RRSO* 8,87% 8,35%

 

Całkowita kwota kredytu 50 000,00 PLN
Czas trwania kredytu (mies.) 48 72
Rata miesięczna 1 232,99 PLN 877,78 PLN
Oprocentowanie 6,99% 6,99%
Prowizja (3 %) 1 500,00 PLN 1 500,00 PLN
Całkowity koszt kredytu 9 198,17 PLN 13 216,14 PLN
RRSO* 8,87% 8,35%

 

Przykład reprezentatywny dla konsumenckiego kredytu gotówkowego w Volkswagen Bank wygląda następująco: rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) wynosi 8,35%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 33.750 zł, całkowita kwota do zapłaty 39.947,24 zł, oprocentowanie nominalne zmienne 6,99% w skali roku, całkowity koszt kredytu 6.197,24 zł (w tym: prowizja 1.012,50 zł, odsetki 5.184,74 zł) 48 miesięcznych rat, w tym 47 miesięcznych rat równych w wysokości po 832,27 zł, a ostatnia 830,55 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 04.12.2020.

Pod nazwą Volkswagen Financial Services oferowane są usługi bankowe (przez Volkswagen Bank GmbH Sp. z o.o. Oddział w Polsce), usługi leasingowe i mobilność (przez Volkswagen Financial Services Polska Sp. z o.o.) oraz usługi ubezpieczeniowe (przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. jako agenta ubezpieczeniowego).

Więcej informacji na stronie: www.vwbank.pl/gotowka