Podczas 6. edycji ogólnopolskiego spotkania miłośników włoskiej motoryzacji i kultury ForzaItalia.pl oglądać można było blisko 300 samochodów. Na dziedzińcu zabytkowego pałacu w Smoszewie niedaleko Nowego Dworu Mazowieckiego zaparkowały takie motoryzacyjne perełki jak 56-letnia Lancia Flavia, Ferrari Dino 246 GT z 1971 czy Polski Fiat 127P z 1974 roku. 

Choć sobota, 2 września br., przywitała uczestników imprezy deszczem, do Smoszewa tłumnie zjechali właściciele współczesnych i zabytkowych włoskich pojazdów, klubowicze zrzeszeni w polskich klubach i na forach internetowych oraz liczni miłośnicy włoskiej myśli motoryzacyjnej. O godz. 10 Jakub Strzemżalski, komandor zlotu, oficjalnie rozpoczął spotkanie, a godzinę później wystartował rajd nawigacyjny prowadzący malowniczymi drogami ziemi zakroczymskiej. Na trasie na załogi czekały przygotowane specjalnie na tę okazję zadania, które urozmaicały rajd i podkręcały atmosferę. Tymczasem w bazie zlotu ruszyły pozostałe, zaplanowane na ten dzień atrakcje – wystawa włoskich aut, wśród których najliczniej reprezentowana była marka Alfa Romeo, ale pojawiło się też wiele pięknie utrzymanych Fiatów, Abarthów, Lancii, a nawet Maserati, Lamborghini i Ferrari.

Liczną publiczność zgromadziły wykłady na temat historii włoskich samochodów oraz konkursy wiedzy motoryzacyjnej i o Włoszech. Specjalną okazją do świętowania były hucznie obchodzone 60. urodziny Fiata 500, którego liczne egzemplarze pochodzące z różnych dekad zawitały do Smoszewa. Osobną strefę stworzyły jednoślady partnerujących zlotowi marek Ducati i Vespa. ForzaItalia.pl, dbając o rodzinną atmosferę zlotu, przygotowała również strefę dla najmłodszych klubowiczów oraz stoiska kulinarne serwujące włoskie specjały. Tradycyjnie zlot zakończył konkurs elegancji, podczas którego jury wybrało najpiękniejsze auto. Jak zawsze, wybór nie był łatwy, jednak ostatecznie tytuł wraz z pucharem trafił do załogi Fiata 850 Coupe Sport. Spotkanie zwieńczyła uroczysta kolacja dla uczestników.

Inicjatywa ForzaItalia.pl powstała w celu integracji polskiego środowiska sympatyków włoskich pojazdów. Jej założyciele śledzą działania zagranicznych stowarzyszeń, a najciekawsze z nich promują w kraju. Od sześciu lat organizują też regularne zloty, które dzięki wzorowej organizacji i unikatowej atmosferze urosły już do rangi prawdziwego święta włoskiej motoryzacji. Szczegóły dotyczące klubu dostępne są na stronie internetowej www.forzaItalia.pl