Spółka AK Motor Polska nadal pracuje nad rozwojem marki samochodowej Syrena oraz nad innymi projektami samochodowymi i stanowczo zaprzecza stwierdzeniom senatora Grzegorza Peczkisa, które wyraził jako prowadzący posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności 5 marca br. czytamy w komunikacie przesłanym do mediów.

We wspomnianym posiedzeniu uczestniczyli między innymi, wiceminister Energii Michał Kurtyka, Piotr Zaremba, Dyrektor Zarządzający ElectroMobility Poland, prof. Andrzej Czerwiński z Uniwersytetu Warszawskiego, Jakub Faryś z Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Tomasz Dominiak z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, prof. Janusz Lewandowski z Politechniki Warszawskiej, Jakub Stęchły z Urzędu Metropolitarnego GórnoŚląskiego Zagłębia Metropolii, Departamentu Rozwoju Spoleczno-Gospodarczego Współpracy Międzynarodowej oraz Piotr Lewandowski z Urzędu Miasta Duszniki-Zdrój. W reakcji do prezentacji Piotra Zaremby, senator Grzegorz Peczkis wyraził swoje zdziwienie, że projekt Syreny nadal jest rozpatrywany w prezentacji, komunikując uczestnikom, iż projekt Syreny rzekomo upadł i nie ma prawa być dalej brany pod uwagę – co potwierdzać mają jego słowa cytowane poniżej:

„Panie Piotrze,…….to co Pan prezentował tutaj przed chwilą to jest zbiór koncepcji , które są dobre na etapie wstępnym. My jesteśmy po dwóch latach obiecywania społeczeństwu pojazdu elektrycznego, a Pan tu przedstawia koncepcje, pierwsza z nich po lewej Syrena. Jeśli Pan wejdzie na stronę Syreny, to już jest zawieszona, wiec już jest nie uprawnione jej prezentowanie. Ta koncepcja jest już zawieszona, bo zbankrutowali Panowie, którzy ją robili. Ta koncepcja na dole po prawej w rogu, T…., to jest koncepcja Warszawska. To jest sto procent finansowanie zagraniczne, więc co to za Polski samochód? Uprzejmie proszę żeby, jeżeli… Ja rozumiem, że Państwo nie produkujecie, i nie zamierzacie produkować samochodów, tylko wspieracie jakieś różne pomysły. Syrena, pierwsza po lewej u góry, to już jest projekt nieaktualny. Pan o tym powinien wiedzieć chyba? Pierwszy projekt na prawo na dole, T…., ile tam jest majątku Polskiego? Przecież to nie jest Polski projekt!” – Źródło: Nagranie z posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności z dnia 5 marca 2018 roku

Firma AK Motor we wspomnianym komunikacie przesłanym do mediów poinformowała, że „jest w posiadaniu pełnego, oryginalnego video i stanowczo zaprzecza wypowiedziom, odnoszącym się do Syreny i firmy AK Motor. AK Motor jest zobowiązana, aby sprostować wypowiedź senatora Peczkisa, która była całkowicie nieprawdziwa”. Założyciel firmy, Dyrektor Generalny AK Motor – Arkadiusz Kamiński odniósł się do powyższej wypowiedzi w następujący sposób: „Jestem w szoku! Przecież to jest “fake news”. Nie mogę uwierzyć, że takie słowa padły od pana senatora Peczkisa. Jestem przekonany że wyrażone przez pana senatora słowa, nie są oficjalnym stanowiskiem partii PiS, z ramienia której pan Peczkis ma mandat senatorski, a której inicjatywy związane z polską elektromobilnością popieram.”

Wedle deklaracji firmy AK Motor projekt nowej Syreny, „idzie pełną parą naprzód”. W komunikacie czytamy: „Syrena Meluzyna jest jedynym polskim modułowym projektem, który będzie miał mnóstwo różnych wersji, w tym nawet auta dostawcze oraz terenowe pojazdy typu SUV. Tylko takie auto, które zmieści się w różnych niszach będzie miało szansę aby odnieść rynkowy sukces w Polsce i za granicą. Rozwój auta, zgodny z taka koncepcją jest jednak czasochłonny.”

Fot. AK Motor