Z okazji 30 rocznicy rozpoczęcia produkcji Wartburga 1.3 niemiecka poczta wypuściła okolicznościowy znaczek z wizerunkiem tego modelu.

Deutsche Post wzbogaciła popularną serię znaczków motoryzacyjnych “Klassische Automobil” o znaczek z wizerunkiem Wartburga 1.3. Jego prezentacja odbyła się 1 marca 2018 r. w Automobilmuseum w Eisenach w którym z tej okazji został utworzony specjalny urząd pocztowy. W godzinach od 11 do 17 można było w nim nabyć kolekcjonerskie wersje znaczka. Pierwsi filateliści i miłośnicy Wartburga przed drzwiami muzeum pojawili się już na godzinę przed jego otwarciem. Wszystko po to by zdobyć znaczki z pamiątkowymi stemplami, oprawione w okolicznościowe okładki, a także wydane z okazji urodzin Wartgolfa foldery. Pojedyncze znaczki oraz arkusze 10-znaczkowe “Klassische Automobil – Wartburg 1.3” można kupić także za pośrednictwem internetowego sklepu Deutsche Post. Te pierwsze kosztują 1,45 euro, a drugie 14,5 euro.

Zaprezentowany w 1988 r. Wartburg 1.3 został skonstruowany przy współpracy z Volkswagenem. Było to jak się potem okazało ostatnie wcielenie “353”. Samochód wyposażono w czterosuwowy silnik VW, stosowany między innymi w modelu Golf II, od którego pojemności wzięto nazwę oraz 4-biegową (rzadziej spotykana było 5-biegowa) skrzynię stworzoną w zakładach produkujących Trabanta w Zwickau. Pojazd miał także wiele nowych elementów nadwozia takich jak. m.in. zderzaki z tworzywa czy nowe tylne i przednie lampy z kierunkowskazami wkomponowanymi w karoserię. Losy Wartburga 1.3, którego wiele egzemplarzy trafiło do Polski przypieczętował upadek muru berlińskiego. Możliwość ściągania tanich samochodów z zachodnich Niemiec sprawiła, że fabryka traciła zamówienia. Przejął ją więc koncern z Wolfsburga, który Wartburga zastąpił swoimi modelami. Ostatni 1.3 z linii produkcyjnej w Eisenach zjechał 10 kwietnia 1991 r.

Znaczki “Klassische Automobil – Wartburg 1.3” można nabyć tu:

https://shop.deutschepost.de/wartburg-1-3-briefmarke-zu-1-45-euro-10er-bogen