W Museo Nazionale dell’Automobile w Turynie noszącym od marca 2011 r. imię Giovanniego Agnelli można oglądać wybrane modele samochodów, które – zarówno jeżeli chodzi o styl, jak i funkcjonalność – dostosowane zostały w sposób odpowiadający upodobaniom popularnego Avvocato.

Wśród nich szczególne miejsce zajmuje słynny Fiat 125, który był ulubionym autem szefa koncernu FIAT. W 2013 r. z okazji 10 rocznicy śmierci Giovanniego Agnelli (1921 – 2003) zorganizowano nawet specjalną wystawę prezentującą wszystkie samochody dedykowane Avvocato. Była to swoista „podróż”, prowadząca do istoty włoskiego designu samochodowego XX wieku, do początków nowego podejścia w świecie motoryzacji, charakteryzującego się tworzeniem samochodów „szytych na miarę”. – Wystawa „Le Auto dell’Avvocato” jest pierwszą wystawą, którą chciałem zorganizować w Muzeum. Tak jak pozostałe wystawy, które organizujemy, również ta posiada trzy cechy szczególne: wyraźnie włoską tematykę, jednakże międzynarodowe znaczenie; jest zorganizowana przy współpracy ważnego partnera; samochody stanowią okazję, by pokusić się o bardziej ogólne refleksje – mówiła wówczas Benedetto Camerana, prezes Museo Nazionale dell’Automobile w Turynie.

Wystawa została podzielona na trzy odrębne obszary, z których każdy był wzbogacony o materiał graficzny, fotograficzny, audiowizualny i multimedialny. W pierwszej części, zwiedzający mogli wspominać poszczególne etapy historii firmy Fiat, zbiegającej się z najważniejszymi chwilami historii Włoch. W drugiej części, poświęconej wyjątkowym samochodom Avvocato Agnelli, wystawione były następujące modele: Lancia Thema S.W. Zagato, Fiat Panda Rock Moretti, Lancia K Limousine, Fiat 130 Shooting Brake Maremma, Fiat 130 Familiare, Fiat Croma, Ferrari 360 Speedway, Lancia Delta Spider Integrale, Fiat Multipla Spider oraz wspomniany ego ulubiony, słynny Fiat 125. Wszystkie samochody charakteryzują się zindywidualizowanym stylem i wyróżniają się nietypowymi rozwiązaniami mechanicznymi. – Od czasu do czasu, za pośrednictwem zaufanego kierowcy Avvocato Giovanni Agnelli, byłem zapraszany, aby odwiedzić Go w celu przedyskutowania Jego pomysłów,  dotyczących tego lub tamtego modelu. Punktem wyjścia dla samochodów Avvocato Agnelli były modele produkowane seryjnie, tak jak wychodziły one z fabryki, następnie wykonywano tuning silnika, indywidualizowano wnętrze oraz kolor nadwozia – mówi Rodolfo Gaffino Rossi dyrektor Museo Nazionale dell’Automobile.

Trzecia część wystawy poświęcona była koncepcji „Tailor Made”, zastosowanej w świecie motoryzacji: temat ten stanowi continuum doświadczeń zdobytych przez Avvocato Agnelli oraz działań prowadzonych przez Grupę Fiat. W tej sali wystawowej prezentowane były najważniejsze projekty samochodów zindywidualizowanych przy współpracy Centrum Stylu Fiat (w szczególności modele Fiat Panda, Fiat 500 i Fiat 500 Large) oraz projekt „Ferrari Tailor Made”, zrealizowany przez Centrum Stylu Ferrari w 2012 roku.

Museo Nazionale dell’Automobile “Avv. Giovanni Agnelli”
Corso Unità d’Italia, 40 – 10126 Torino
Tel. 011 677666/7/8 Fax 011 677666
www.museoauto.it   info@museoauto.it