“Maluch” przeznaczony dla słynnego amerykańskiego aktora trafił już w jego ręce. To efekt akcji społecznościowej zainspirowanej zdjęciem odtwórcy roli Forresta Gumpa pozującego z Fiatem 126p. Oto jak prezentuje się to nietuzinkowe auto.

Marcel Hanus

“Bielsko-Biała dla Toma Hanksa” to jeden z projektów charytatywnych, zainicjowanych przez społeczniczkę Monikę Jaskólską, która od wielu lat działa na rzecz Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. W zeszłym roku Jaskólska, zainspirowana zdjęciem aktora pozującego ze słynnym ,,Maluchem” które pojawiło się w ogólnoświatowych mediach, postanowiła zorganizować zbiórkę pieniędzy na zakup i remont Fiata, by następnie podarować go aktorowi. Cała akcja wzbudziła ogromne zainteresowanie mediów, jak i samego Toma Hanksa. Od samego początku celem wszystkich podjętych wysiłków było promowanie działań charytatywnych. W projekcie wzięło udział kilka osób i firm: Rafał Sonik- fundator samochodu, BB Oldtimer Garage – warsztat który zajął się modernizacją techniczną oraz Carlex Design– pracownia odpowiedzialna za projekt i wykonanie wnętrza malucha. Firmy podjęły się prac bezinteresownie.

Wyjątkowe zadanie miała pracownia Carlex Design, której powierzono całościowe zaprojektowanie i wykonanie wnętrza pojazdu. – Zaproszenie do udziału w akcji przyjęliśmy bardzo entuzjastycznie z dwóch bardzo ważnych powodów. Pierwszym był jej charytatywny charakter, drugim fakt, że słynny maluch jest swoistą ikoną naszego miasta, kraju, jak i w ogóle czasów naszej wczesnej młodości. Każdy z nas posiada ogrom wspomnień z nim związanych. Dziś z uśmiechem na twarzy opowiadamy przy różnych okazjach ,,maluchowe historie” – mówi Damian Skotnicki, właściciel Carlex Design. Wnętrze malucha kolorystyką i motywami nawiązuje do logo Bielska– Białej i utrzymane zostało w klasycznym retro stylu, gdyż projektantom zależało, aby w oryginalny sposób podkreślić pierwotny wygląd samochodu. Fotele i kanapy zostały wykonane z jasnozielonej skóry, na której zachowane zostały klasyczne kształty przeszyć typowe dla większości „małych fiatów”.

Bardzo ważną rolę w projekcie odegrały skrupulatnie dopracowane detale,
które pochłonęły wiele godzin pracy atelier jubilerskiego Carlex Design. Większość przycisków i przełączników znajdujących się w samochodzie przypomina klawisze maszyny do pisania. Zabieg był celowy, ze względu na zamiłowanie Hanksa do maszyn do pisania, których jest kolekcjonerem. Co więcej, każdy z tych elementów został ręcznie pokryty płatkami srebra. Nie mogło zabraknąć motywów wiążących się z miastem. Są to: wykonana z żywicy gałka zmiany biegów w której zatopione zostało logo Bielska– Białej, przedstawiające je laserowe grawerunki na tapicerce oraz przeszycia w barwach miasta. Wykonanie wnętrza, nie włączając procesu projektowania, zajęło firmie pełne trzy tygodnie, nad samochodem pracowało osiem osób łącznie z członkami atelier jubilerskiego, gdzie powstały wszystkie detale wnętrza. – Wykonanie każdego elementu wnętrza samochodu, to praca wymagająca wyjątkowej precyzji. A ten projekt dla był dla nas szczególnie ważny, więc tym bardziej skupialiśmy się na jak najlepszej jego realizacji – mówi Tomasz Krawczyk, dyrektor działu sprzedaży Carlex Design. W chwili obecnej ,,Maluch” jest najprawdopodobniej najsłynniejszym projektem motoryzacyjnym i społecznym w Polsce. Impreza inauguracyjna odbyła się w dniu 9 lipca br. i przyciągnęła do Bielsku – Białej kilka tysięcy gości. Cały dochód z niej przeznaczony został na rzecz miejskiego szpitala pediatrycznego.