Trasy po Niemczech i Stanach Zjednoczonych to zaledwie dwa z wielu wydarzeń organizowanych w ramach obchodów 50. urodzin Opla GT. Najsłynniejszą polską posiadaczką tego modelu była tancerka i choreografka Krystyna Mazurówna.

Uroczystości związane z jubileuszem rozpoczęły się w już maju podczas rajdu Bodensee-Klassik, odbywającego się nad Jeziorem Bodeńskim. Z końcem czerwca około pięćdziesięciu kierowców GT wraz ze swoimi samochodami odegrało gwiazdorską rolę na zlocie klasycznych samochodów Klassikertreffen w Rüsselsheim. Sportowe coupé zaprezentowano w ekskluzywnej strefie tuż obok willi Opel. Teraz blisko 30 fanów Opla GT z całego świata spotkało się, by odbyć grupową podróż po drogach południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych i w ten sposób uczcić 50 urodziny kultowego samochodu sportowego. Ponad 70 proc. z 103 463 wyprodukowanych samochodów zostało po raz pierwszy zarejestrowanych w USA, gdzie do dziś model GT posiada spore grono miłośników.

Ośmiodniowa podróż rozpoczęła się w Las Vegas. Ze stolicy hazardu wycieczka udała się w kierunku Zapory Hoovera, a następnie na wschód, słynną trasą Route 66 do platformy Four Corners, wyznaczającej jedyne miejsce w USA, gdzie spotykają się granice czterech stanów: Arizony, Kolorado, Nowego Meksyku i Utah. Stamtąd trasa wiodła do parków narodowych, takich jak Mesa Verde i Zion. Zespół GT zatoczył koło i, po przemierzeniu około 2 tys. kilometrów, zakończył podróż w Las Vegas. – Podróż była niesamowitym przeżyciem, przede wszystkim, nigdy nie zapomnę jazdy Route 66. Wielu kierowców i innych osób na nasz widok unosiło kciuki w górę lub machało. Opel GT zawsze wywołuje reakcję, gdyż każdy może się z nim utożsamiać — powiedział Olaf Moldzen, szef Stowarzyszenia Europejskich Klubów Opla GT, obejmującego 28 grup krajowych, zrzeszających 1 450 członków, właścicieli 1 550 samochodów.

Model najprawdopodobniej wywoła podobną sensację w dniach 18-22 września, kiedy to stowarzyszenie zaprasza europejskie kluby GT na niemiecki Grand Tour. – Wystartujemy w Rüsselsheim i odwiedzimy miejsca blisko związane z marką Opel i historią GT – zdradził Moldzen. Podróż, w której uczestniczyć będą znane osobistości, prowadzić będzie przez Opel Test Centre, tor wyścigowy Hockenheimring, zakład produkcyjny Opla w Kaiserslautern oraz wijące się drogi pasma górskiego Taunus, gdzie nakręcono reklamy pierwszego Opla GT.

Najsłynniejszą polską posiadaczką Opla GT była polska tancerka, choreografka i dziennikarka pracująca we Francji, solistka Casino de Paris Krystyna Mazurówna. – W Paryżu jeździłam kilka lat super odjazdowym żółciutkim jak kanarek Oplem GT, dwuosobowym, z bajerami w rodzaju zamykanych oczu, czyli reflektorów… Dlatego go głównie kupiłam, właśnie dla tych oczu! Miał skórzane siedzenia i kierowałam nim w pozycji półleżącej – wspominała w wywiadzie dla „Super Expressu” Krystyna Mazurówna.

Więcej informacji o Oplu GT, w tym dodatkowe fakty z jego 50-letniej historii, można znaleźć w książce „GT Love” autorstwa Jensa Coopera i Haralda Hamprechta (dostępnej wyłącznie w języku niemieckim).